organik tarım

HAKKIMIZDA​

2011 yılının ilk yarısında istiridye mantarının üretimine başlamak için ilk temellerimizi atmış olduk. Bunun yanı sıra söz konusu istiridye mantarı üretiminde doğru ve sağlıklı adımlar atmak düşüncesi ile piyasa araştırması ve kompost yapımı çalışmalarına ağırlık verdik. Bu araştırma ve çalışmalar neticesinde 2011 yılı sonunda elde ettiğimiz deneyim ile birlikte piyasa araştırmalarımız sonucunda karşılaştığımız talep fazlalığına karşı arz yetersizliği bizi cesaretlendirmesi sebebi ile adım attığımız bu sektöre daha fazla yönelmemiz gerektiğine karar verdik.

2012 yılının Şubat ayında İstanbul Güngören de 5 üretim odası bulunan tesisimizde mantar üretimine kesin olarak başlamış olduk. 2015 yılında ise piyasadan günden güne artan kompost ve mantar talebine daha sağlıklı ve zamanında yanıt verebilmek için işletmesine halen devam ettiğimiz İstanbul Çatalca ilçesinde MARMARA MANTAR'a ait olan mantar üretim tesisini satın alarak üretimimize burada devam etmeye başlamış olduk. 2017 yılına kadar tesisimize gerek duyduğumuz yerlerde revizyon çalışmaları yaparak faaliyetlerimizi sürdürdük

Şu sıralar geldiğimiz noktada kompost satmaktan ziyade asıl alanımız olan mantar üretimine daha fazla yoğunlaşmamız gerektiğine karar vererek 1350 m2 çelik konstrüksiyon ve sandviç panel duvarlı 2 katlı yeni üretim odalarımızın inşasını tamamladık. 2019 Ocak ayı itibari ile toplamda günlük 10 ton istiridye mantarı kompostu imalatı yaparak yolumuza devam etmekteyiz. Bunun yanında istiridye mantarı üretimimiz günlük 600-700 kg seviyesindedir.

Tesisimizde 8 adet 18 ton kompost kapasiteli üretim odamız bulunmaktadır. 1 Adet paketleme odası, 1 tohum, 1 adet ise mantar depolamak için toplam 2 adet soğuk hava deposu ve merkezi klima sistemi bulunmaktadır. Herbir odanın birbirinden bağımsız otomasyon panosu olup bu panoya bağlı çalışan ISl,NEM, KARBONDİOKSİT sensörleri mevcuttur. Söz konusu panoların bağlı olduğu herbir odaya uzaktan bağlantı ile müdahale edilecek şekilde % 100 Yerli Tasarım Merkezi Akıllı Otomasyon sistemimiz bulunmaktadır.

Söz konusu tesisimizde teknolojinin tüm imkanları kullanılarak tamamen hijyenik ortamda üretim ve hasat yapılmaktadır. Ayrıca güneş panelleri sayesinde tesisimiz enerji tasarrufuna katkı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra mantar üretimi bittikten sonra açığa çıkan atık kompostlar geri dönüşüm alanında işleyerek "Kalifomiya solucanı mamasına" dönüştürüyor hem çevrecilik adına üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyor, hem de ülke ekonomisine tekrar katma değer sağlıyoruz.

Yaptığımız işte bu denli detaylı ve ince düşünmemizin sebebi ise sektörümüze verdiğimiz değer ve bunun yanında mantar tedariği yaptığımız müşterilerimize kesintisiz ve kaliteli ürün temin etmenin önemine vakıf olmamızdır.


İSTİRİDYE MANTARl'NIN HİKAYESİ

Üretmiş olduğumuz mantarda doğadakine en yakın lezzeti yakalamak için özenle seçilmiş buğday samanı, işlem görmemiş kayın talaşı ile harmanlayarak orjinaline en yakın ham madde içeriğini hazırlıyoruz. Daha sonra son teknoloji makina ve ekipman alt yapısıyla en sağlıklı yöntem olan "buharda pastörize" sistemiyle ham maddeyi ekime hazır hale getiriyoruz. Bu süreç esnasında hiçbir şekilde "kimyasal madde ve işlem uygulamıyoruz". Son teknoloji sistemler ile donattığımız odalarımızda mantarın büyümesi için gerekli olan havayı hepafiltre ve evoporatif uygulamalı havalandırma sistemi kullanıyoruz. Kullandığımız şebeke suyunu tekrar filtreleyerek mantarı üretmek için gerekli olan nemi; suyu pulvarize ederek en uygun şartlarda üretim odasınaa veriyoruz.
Böylece mantarlarımızı, doğadakine hem görsel açıdan hem de şekil ve yapı itibari ile en yakın, orjinal biçimde üretiyoruz. Hiçbir dış etken madde kullanmadan tat, aroma ve lezzet açısından en uygun mantarı üreterek sofralarınıza ulaştırıyoruz.